Drugi partnerski sastanak u okviru projekta ‘VIVIEN’
Ovaj tjedan u Zagrebu je održan drugi partnerski sastanak u okviru projekta ‘VIVIEN’. Sastancima, koji su se održavali u prostorijama Udruge B.a.B.e. te dvorani Kuće ljudskih prava Zagreb, prisustvovali su partneri i partnerice iz Finske, Italije, Bugarske i Hrvatske.
Tijekom trodnevnog sastanka (3.12., 4.12. i 5.12.) sumirane su dosad implementirane aktivnosti i raspravljene potencijalne poteškoće te je dogovoren plan provedbe predstojećih aktivnosti.
Također, Sveučilište u Parmi putem Skypea je sudionicima/ama sastanka prezentiralo rezultate istraživanja kojeg su provodili partneri u sve četiri zemlje, kao i prve rezultate mapiranja dobrih praksi edukacija profesionalaca/ki za rad sa ženama žrtvama nasilja na području Europske unije.
Partnerima u sve četiri zemlje su potrebni ti rezultati kako bi ih uključili u sadržaj svojih nacionalnih treninga.
B.a.B.e. sudjelovale na stručnom skupu pod nazivom “Unaprjeđenje položaja žrtve nasilja u obitelji
U ponedjeljak, 25. studenog, u prostorijama Policijske akademije u Zagrebu održan je stručni skup pod nazivom “Unaprjeđenje položaja žrtve nasilja u obitelji”. Ministarstvo unutarnjih poslova time je obilježilo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama – dan posvećen senzibilizaciji javnosti za globalni problem rodno uvjetovanog nasilja te jačanju odlučnosti žena da prijave nasilje kako bi pomogle ne samo sebi, već i svim drugim ženama koje se susreću s tim problemom.

Ovaj međusektorski skup okupio je stručnjake/inje iz različitih područja prevencije i suzbijanja rodno uvjetovanog nasilja, a govorile/i su: Anita Matijević ispred Ministarstva unutarnjih poslova, Tatjana Katkić Stanić ispred Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Maida Pamuković ispred Ministarstva pravosuđa, Danijela Štimac Grbić, voditeljica Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, Darko Tot ispred Ministarstva znanosti i obrazovanja, Svjetlana Knežević iz Udruge B.a.B.e. te Sandra Turkanović i Mateja Bubaš iz Ženske grupe Korak Karlovac.

Sudionici/e skupa podijelili/e su svoja često komplementarna znanja i iskustva u radu sa žrtvama obiteljskog nasilja. Iako svaki sektor podrazumijeva specifične probleme i metode, na skupu je jednoglasno zaključeno kako je potrebno graditi snažnu međusektorsku suradnju i interdisciplinaran pristup pružanju podrške žrtvama obiteljskog nasilja.

B.a.B.e. u Vinkovcima održale ‘Multisektorski trening srednjeg stupnja za profesionalce’
U Velikoj gradskoj vijećnici u Vinkovcima, u srijedu i četvrtak (6. i 7. studenog) Udruga B.a.B.e. održala je ‘Multisektorski trening srednjeg stupnja za profesionalce’.
Riječ je o drugom treningu za stručnjake/inje iz policije, pravosuđa, socijalnih servisa, zdravstva, obrazovanja i civilnog društva koji rade ili mogu raditi sa ženama žrtvama nasilja, koji se provodi u okviru projekta ‘VIVIEN – VIctim VIolence Educational Network, An educational project to improve the ability to assist women victims of violence’(ref. cod. number 810444), koji je financiran iz Rights, Equality and Citizenship programa Europske unije.

Nakon smo 25., 26. i 27. rujna u Vinkovcima organizirale Osnovni multisektorski trening, kao nastavak ovog modela educiranja stručnjaka/inja iz sustava kako bi se preveniralo i suzbilo rodno uvjetovano nasilje, osmišljen je interaktivni i visokoparticipativni trening s ciljem iznalaženja konkretnih prijedloga kako unaprjediti međusektorsku suradnju među relevantnim dionicima.

Trening je pripremila i vodila Sandra Benčić.

Sa sudionicima i sudionicama treninga također je dogovoreno organiziranje Sektorskih seminara senzibilizacije u njihovim radnim sredinama kako bi prenijeli/e novostečena znanja svojim kolegama i kolegicama.

B.a.B.e. održale trodnevni međusektorski trening u Vinkovcima
Udruga B.a.B.e. održala je ‘Basic Multi-professional Training’ prošli tjedan u Vinkovcima. Riječ je u prvom od tri niza trodnevnih međusektorskih treninga kojima je cilj prevencija i suzbijanje nasilja prema ženama kroz međusektorsku edukaciju i rad sa stručnjacima/kinjama iz resora policije, pravosuđa, socijalnih servisa, medicine i obrazovanja, te predstavnika/ica civilnog društva. Trening je trajao od srijede, 25. rujna, do petka, 27. rujna.

Cilj međusektorskih treninga, koje provodimo u okviru projekta ‘VIVIEN – VIctim VIolence Educational Network. An educational project to improve the ability to assist women victims of violence’ (Obrazovna mreža za žrtve nasilja. Obrazovni projekt za unaprjeđenje sustava podrške ženama žrtvama nasilja), jest unaprijediti kompetencije stručnjaka i stručnjaka iz sustava kako bi se preveniralo i suzbilo nasilje prema ženama, ali i izbjegla sekundarna viktimizacija žrtve, razbili stereotipi i predrasude te omogućiti rano prepoznavanje nasilja.

Tridesetak sudionika/ica treninga s područja Vukovarsko-srijemske županije educirale su stručnjakinje: psihologinja Bruna Nedoklan, pravnica i aktivistkinja Sandra Benčić i odvjetnica Ines Bojić.

Kroz forme predavanja, seminara, interaktivnih i visokoparticipativnih radionica i vježbi pripadnici/e policije, pravosuđa, socijalnih servisa, medicine, obrazovanja i civilnog društva radili/e su na uspostavljanju novih modela

Naše edukacije podržala je Vukovarsko-srijemska županija, u čije ime je sudionike/ice pozdravio dožupan Đorđe Ćurčić i pročelnik Upravnog odjela za socijalnu skrb Darko Dimić.

Treninzi se provode u okviru EU projekta ‘VIVIEN – Victim Violence Educational Network’ – N. 810444 koji je financiran iz Rights, Equality and Citizenship programa Europske unije.

‘VIVIEN’ predstavljen Povjerenstvu za ravnopravnost spolova VSŽ i Koordinaciji za ljudska prava VSŽ
U petak, 20. rujna 2019. godine, u Vukovaru na zajedničkoj sjednici Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova i Županijske koordinacije za ljudska prava Vukovarsko-srijemske županije predstavljen je projekt ‘VIVIEN – VIctim VIolence Educational Network. An educational project to improve the ability to assist women victims of violence’ (Obrazovna mreža za žrtve nasilja. Obrazovni projekt za unaprjeđenje sustava podrške ženama žrtvama nasilja), koji u svom primarnom fokusu ima prevenciju i suzbijanje nasilja prema ženama kroz rad i educiranje stručnjaka i stručnjakinja iz sustava – policije, pravosuđa, medicine, obrazovanja i socijalnih servisa.
Članovima i članicama Povjerenstva za ravnopravnost spolova VSŽ, kao i članovima i članicama Koordinacije za ljudska prava prezentiran je sadržaj trodnevnih međusektorskih edukacija koje će se održati od 25. do 27. rujna u Vinkovcima. Trening bi trebao brojati od 25 do 30 polaznika/ica iz resora policije, pravosuđa, zdravstva, obrazovanja, socijalnih servisa i nevladinih udruga. Cilj međusektorskog treninga je unaprijediti postojeća znanja i vještine službenika/ice iz sustava koji/e rade ili pak mogu se naći u prilici da rade sa ženama žrtvama nasilja, čime će oni/e postati kompetentnima za daljnje prenošenje znanja unutar svojih resora, kao i poboljšati međusektorsku suradnju svih relevantnih dionika na području Vukovarsko-srijemske županija.

Budući da Udruga B.a.B.e. djeluje i na području Vukovarsko-srijemske županije, svjesna je nužnosti decentralizacije te dodatnog obrazovanja kadrova na regionalnoj i lokalnoj razini. S obzirom na važnost ovih treninga, njihov regionalni karakter i tematike koje obrađuje, članovi/ice Povjerenstva i Koordinacije odlučili su podržati projekt, projektne aktivnosti te pozvati na sudjelovanje na treninzima.
Nakon što je uspostavljena suradnja s Županijskim timom Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, koji je jednoglasno pristao na sudjelovanje u nizu međusektorskih treninga, ostvarena je nova suradnja na području Vukovarsko-srijemske županije.
Projekt je financiran sredstvima Europske komisije iz programa za Prava, jednakost i građanstvo. Cilj projekta je razviti inovativne modele suradnje i edukacije, koje će biti učinkovite u suzbijanju i prevenciji nasilja, kao i prenosive na ostale članice EU. Projekt su formalno podržali Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku i Grad Zagreb, dok smo u sklopu projekta surađivale s: MUP-om, Policijskom akademijom, Policijskom upravom Zagreb, Visokim prekršajnim sudom u Zagrebu, Gradskim uredom za socijalnu skrb i osobe s invaliditetom, Odjelom za zdravstvo i socijalnu skrb Zagrebačke županije, Centrom za socijalnu skrb Zagreb, Pravnim fakultetom u Zagrebu, Hrvatskom liječničkom komorom, Medicinskim fakultetom u Zagrebu, Zdravstvenim veleučilištem u Zagrebu, Hrvatskom komorom medicinskih sestara, Hrvatskom udrugom socijalnih radnika, Hrvatskom komorom socijalnih radnika, Hrvatskim psihološkim društvom, Županijskim timom Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, Službom za podršku žrtvama i svjedocima u Zagrebu, Vukovarsko-srijemskom županijom, Domom Duga Zagreb, Ženskom pomoći sada.
Županijski tim Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama jednoglasno prihvatio suradnju s Udrugom B.a.B.e. u okviru projekta ‘VIVIEN’
U srijedu, 11. rujna, u Vukovaru Udruga B.a.B.e. predstavila je Županijskom timu Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji projekt ‘VIVIEN –Obrazovna mreža za žrtve nasilja: Obrazovni projekt za unaprjeđenje sustava podrške ženama žrtvama nasilja’. Primarni fokus projekta je prevencija i suzbijanje nasilja prema ženama kroz rad i educiranje stručnjaka i stručnjakinja iz sustava – policije, pravosuđa, medicine, obrazovanja i socijalnih servisa. Prikupljajući dobre prakse i inovativne modele iz svih država članica, projektom se adresiraju trenutni izazovi i potrebe za civilnim doprinosom vladinim naporima da se suzbije nasilje nad ženama uzimajući u obzir specifičnu ranjivost i potrebe žena s invaliditetom.

Predstavnica Udruge B.a.B.e. pozvala je članice Županijskog tima na suradnju prilikom provedbe međusektorskih treninga za stručnjake i stručnjakinje iz sistema s područja Vukovarsko-srijemske županije.
Budući da Udruga B.a.B.e. djeluje i na području Vukovarsko-srijemske županije, svjesna je nužnosti decentralizacije te dodatnog obrazovanja kadrova na regionalnoj i lokalnoj razini.
Prvi trening će se održati 25., 26. i 27. rujna u Velikoj županijskoj vijećnici u Vinkovcima (Glagoljaška 27). Prvi dan treninga osmišljen je kao međusobno upoznavanje, predstavljanje projekta i radionica, koju će voditi psihologinja Bruna Nedoklan, dok bi preostala dva dana trening vodile eminentne stručnjakinje: odvjetnica Ines Bojić te vanjska konzultantica Sandra Benčić. Trening bi trebao brojati od 25 do 30 polaznika/ica iz resora policije, pravosuđa, zdravstva, obrazovanja, socijalnih servisa i nevladinih udruga.
Cilj međusektorskog treninga je unaprijediti postojeća znanja i vještine službenika/ice iz sustava koji/e rade ili pak mogu se naći u prilici da rade sa ženama žrtvama nasilja, čime će oni/e postati kompetentnima za daljnje prenošenje znanja unutar svojih resora, kao i poboljšati međusektorsku suradnju svih relevantnih dionika na području Vukovarsko-srijemske županija.
Županijski tim Vukovarsko-srijemske županije za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji jednoglasno je pristao na sudjelovanje u nizu međusektorskih treninga.

Sastanak s ključnim dionicima u Hrvatskoj
15. veljače 2019., Zagreb, HRVATSKA
Dana 15. veljače u Zagrebu (Hrvatska), udruga B.a.B.e. ( Budi aktivna. Budi emancipiran.) je održala sastanak sa ključnim dionicima, predstavnicima/ama institucija uključenih u projektne aktivnosti.
Udruga B.a.B.e. predstavila je projekt VIVIEN – Obrazovna mreža za žrtve nasilja“ predstavnicima/ama Ministarstva pravosuđa, Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske upraveZagreb, Policijske akademije, Pravnog fakulteta u Zagrebu, Sveučilišta uZagrebu – Medicinskog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, Primijenjenih znanosti o zdravlju,Pravosudne akademije, Gradskog ureda za socijalnu skrb i osobe s invaliditetom,Odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Zagrebačke županije, Centra za socijalnuskrb Zagreb, Hrvatskog vijeća za sestre, Hrvatske udruge socijalnih radnika,Hrvatskog psihološkog društva, Službe za podršku žrtvama i svjedocima i statusM. Udruga B.a.B.e predložila je modele suradnje i priložila pisma za budućeprojektne aktivnosti i dobrobit hrvatskog društva.


1. transnacionalni sastanak partnera na projektu VIVIEN
3.-7. prosinca 2018,Reggio Emilia – Parma, ITALIJA
Od 3. do 7. prosinca održan je prvi transnacionalni sastanak projektnih partnera u mjesto Reggio Emilia u Italiji, a posljednjeg dana, 7. prosinca, projekt Vivien je službeno predstavljen na javnoj konferenciji za medije na Sveučilištu u Parmi.
